top of page

Kategória: Kulturális örökség

Státusz: elfogadott javaslat, befogadott értéktári elem

confirm-accept-web-icon-correct-1174801.

Dr. Szilády Zoltán (1878-1947) természettudós munkásága

Szilády Zoltán 1878-ban született Budapesten Szilády Béla és Vályi Ida gyermekeként. Apja kereskedő volt. A budapesti református gimnáziumban tanult, majd a természetrajz tanárként végzett a budapesti tudományegyetemen. Kezdetben budapesti középiskolákban tanított.
Életének mintegy másfél évtizede, valamint rokoni szálak fűzték Pomázhoz, Ugyanis ő Mares Vencel dédunokája, Judit lányának unokája volt. Személyében egy nagyívű életpályának lehetünk tanui.


Szilády Zoltán olyan neves családnak a tagja volt, ahonnét többek közt - a 19. század folyamán -, olyan tudós, mint Szilády Áron irodalomtörténész, nyelvész, a keleti nyelvek tudós ismerője származott. A fiatalabb unokatestvért, Szilády Zoltánt, a nagy elődök tudományos elkötelezettsége is ösztönözhette pályáján. Természetrajz tanári végzettségéből adódóan - ami magában foglalta a botanikán és a zoológián kívül a földrajzot, a csillagászatot és a néprajzot is -, igen gazdag és színes életművet hagyott az utókorra.

Doktorálása után, 1901-ben kinevezték a nagyenyedi Bethlen-kollégium természetrajz tanárává. 1902-ben megnősül, feleségül veszi a főgimnázium igazgatójának Váró Ferencnek lányát, Váró Jolánt. Ez az időszak döntő befolyással volt szellemi magatartására és tudományos pályájára, rajongásig megszerette Erdélyt. Sokirányú érdeklődésére és széles látókörére jellemzően, a nagyenyedi Bethlen Kollégium könyvtárának anyaga segítségével kutatta és tanulmányban foglalta össze a természettudományos oktatás kezdeteit az ott tanító nagy elődök: Apáczai Csere János, Pápai Páriz Ferenc, Tőke István munkássága alapján. A természettudományos tantárgyak népszerűsítésére iskolájában szabadiskolát is szervezett.

Ehhez az időszakhoz köthető Áprily Lajoshoz fűződő barátsága, aki később még itt Pomázon is meglátogatta.

1908-ban Apáthy István a kolozsvári Tudományegyetem zoológia professzorának biztatására az állatok háztartástana tárgykörből magántanári képesítést szerzett az említett egyetemen.
1919-21-ben a Szegedre menekült kolozsvári egyetemen az állattan helyettes tanárává nevezték ki. 1922-től a M. Nemzeti Múzeum állattárába nyert kinevezést múzeum őri rangban, mint a Diptera-gyűjtemény kezelője, később igazgatóőr, majd címzetes múzeumigazgató beosztásban.

Tudományos folyóiratszerkesztői tevékenysége jelentős - 1912-1922 közt szerkesztette az Állattani Közleményeket, 1923-1926 közt pedig kiadta a Biologica Hungarica című szakfolyóiratot. Írt több természetrajzi tankönyvet középiskolások számára.
1925-ben őt bízták meg az 1914-ben beindult debreceni Tisza István Tudományegyetem állattani tanszékének szervezésével. 1928-ig itt is dolgozott megbízott előadóként.

1928-29-ben kutatóútra ment Bulgáriába, később kutatásokat végzett Nápolyban a Stazione Zoologiea-n.
Néprajzi gyűjtésének középpontjában Erdély állt. Kereste a kapcsolatot a székelyek eredete és Bulgária néprajza között. Jelenleg is Bulgária egyik legjobb ismerőjeként tartja számon a szakirodalom. Néprajzi cikkei elsősorban a Néprajzi Értesítőben jelentek meg.
Fő kutatási területe a rovartan, azon belül is a legyek rendszertana és anatómiája volt. Az Anophthalmus siladyi légyfaj azonosítása és leírása az ő nevét őrzi. Ebben a témában is tett közzé tudományos írásokat.

Az Alföldi Közművelődési Egyesület /1925-48/ pomázi fiókja rendszeresen szervezett ismeretterjesztő előadásokat az iskola nagytermében, aminek gyakran volt előadója.
1932-35 közt a Természettudományi Társaság Állattani Szakosztályának alelnöke, 1927-1932, továbbá 1935-1941 közt intézőbizottsági tagja volt. Elnöke volt a Bartha Miklós Társaság természettudományi szakosztályának. Tudományos folyóiratszerkesztői tevékenysége jelentős. Tagja volt a lengyel-magyar kapcsolatok ápolását célul tűző Magyar Mickiewicz Társaságnak

A II. világháború alatt, 1944-benmikor a múzeumi értékek a közeledő orosz front által veszélybe kerültek a Nemzeti Múzeum vezetése menteni próbálta az értékeket. Így Szilády Zoltán a légygyűjteményt, illetve annak szakkönyvtárát vitte pomázi házába. majd a front megérkezésekor a gyűjtemény a házban maradt. Szilády Zoltán Németországba menekült, a Lipcse közeli Grosspösnaban halt meg 1947. április 17-én.

Írásaiban Pomáz az 1930-as években jelenik meg. Feltehetően vonzotta őt a két háború közti járási központ Pomáz pezsgő szellemi élete, különleges klimatikus adottságai. 1934-ben ment nyugdíjba és eladva budapesti házát, 1938-ban Pomázra költözött. Ittléte jelentősen gazdagította a helyi kulturális életet. Szilády Zoltán, akinek sokrétű érdeklődése, a jelentős élményanyag, amit kutató útjain szerzett, és élvezetes előadásmódja sok hallgatót vonzott ezekre az estekre. Néhai Tregele Kálmán dr. (1917-2011) geológus - akkor egyetemi hallgató - sok évtized távlatából is elragadtatással emlékezett vissza ezekre az alkalmakra.

A javaslatot beadja: Könczöl Dánielné  és Ozorai Magdolna. ​​​

    • Facebook
    • YouTube
    OH-Logo-rect-darkblue-500.png
    200px-Flag_of_Europe.svg_.png

    This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 776766. The sole responsibility for the content of this publication lies with the authors. It does not necessarily represent the opinion of the European Union. Neither the EASME nor the European Commission is responsible for any use that may be made of the information contained therein.

    bottom of page