top of page
Gyakran ismételt kérdések

​Mi a Helyi Értéktár?

​

A Hungarikum törvény (114/2013. (IV. 16.) Korm. rendelet) értelmében minden település, tájegység és megye értéktárat hozhat létre, amely az adott területen fellelhetÅ‘ nemzeti értékek adatait tartalmazó gyűjtemény. Egy településen a települési Értéktár Bizottság, amelyet az önkormányzat hoz létre ill. kér fel, szervezi a településen fellelhetÅ‘ nemzeti értékek azonosítását, létrehozza a településen fellelhetÅ‘ nemzeti értékek adatait tartalmazó gyűjteményt, és megküldi azt a megyei értéktárba. Önkormányzatok esetében a helyi értéktár létrehozása önként vállalt feladatnak minÅ‘sül.

Több információ: http://www.hungarikum.hu/

 

Milyen értéktéri kategóriák léteznek?

​

A jelenlegi szabályozás szerint az alábbi kategóriákba sorolt értékek vehetÅ‘k fel az értéktárba. Egy értéktári elem csak egy kategóriában szerepelhet.

a) agrár- és élelmiszergazdaság: az agrárium szellemi termékei és tárgyi javai – beleértve az erdészet, halászat, vadászat és állategészségügy területét –, különösen a mezÅ‘gazdasági termékek és az élelmiszerek, a borászat, továbbá az állat- és növényfajták;

b) egészség és életmód: a tudományos és népi megelÅ‘zés és gyógyászat, természetgyógyászat szellemi termékei és tárgyi javai, különösen a gyógyszerek, gyógynövények, gyógyhatású készítmények, gyógyvíz- és fürdÅ‘kultúra;

c) épített környezet: a környezet tudatos építési munka eredményeként létrehozott, illetve elhatárolt épített (mesterséges) része, amely elsÅ‘dlegesen az egyéni és közösségi lét feltételeinek megteremtését szolgálja; valamint az embert körülvevÅ‘ környezet fenntartásához kapcsolódó szellemi termékek;

d) ipari és műszaki megoldások: az ipari termelés – beleértve a kézműipart, kézművességet is – szellemi termékei és tárgyi javai, különösen az egyes technológiák, technikák, berendezés-, gép- és műszergyártás, műszaki eszközökkel végzett személy- és áruszállítás;

e) kulturális örökség: a kulturális örökség szellemi és tárgyi javai, különösen az irodalom, a tudomány, a népművészet és népi kézművesség, néprajz, filmművészet, iparművészet, képzÅ‘művészet, táncművészet és zeneművészet; továbbá a védett ingatlan értékei, különösen a nemzeti vagyon körébe tartozó, kiemelkedÅ‘ értékű műemlékek és régészeti lelÅ‘helyek, nemzeti és történelmi emlékhelyek, világörökségi helyszínek;

f) sport: a fizikai erÅ‘nlét és a szellemi teljesítÅ‘képesség megtartását, fejlesztését szolgáló, a szabadidÅ‘ eltöltéseként kötetlenül vagy szervezett formában, illetve versenyszerűen végzett testedzés vagy szellemi sportágban kifejtett tevékenység, különösen a sportolói életművek és csúcsteljesítmények;

g) természeti környezet: az ember természetes környezetének tárgyi javai, különösen a fizikai és biológiai képzÅ‘dmények vagy képzÅ‘dménycsoportok, geológiai és geomorfológiai képzÅ‘dmények, természeti tájak, természeti területek, életközösségek és ökológiai rendszerek; valamint az embert körülvevÅ‘ környezet fenntartásához kapcsolódó szellemi termékek;

h) turizmus és vendéglátás: a turizmus és a vendéglátás szellemi termékei és tárgyi javai, különösen a turisztikai attrakciók, szolgáltatások, a vendéglátó-ipari termékek, valamint a vendéglátás körébe tartozó étel- és italkészítési eljárások.

 

Ki dönt az Értéktárba vételrÅ‘l?

​

A törvény értelmében a helyi önkormányzat a szervezeti és működési szabályzatának megfelelÅ‘en bízza a feladatot egy bizottságra. Ez lehet egy már működÅ‘, vagy egy újonnan létrehozott bizottság, illetve az önkormányzat helyi intézményt, civil szervezetet is megbízhat az értéktár kezelésének, fejlesztésének feladatával.

 A Pomáz Barátai Társaság (PBT), mint a pomázi települési önkormányzat által megbízott, és az örökségvédelem és hagyományÅ‘rzés területén a rendszerváltás óta aktív civil szervezet, fontos szerepet kap a pomázi helyi értéktár menedzselésében. A Pomáz-Nagykovácsi puszta régészeti lelÅ‘helyhez kötÅ‘dÅ‘ Örökségműhely, mint régészeti és kulturális örökségi kezdeményezés, ezt a munkát szeretné segíteni, és az értéktár weboldalának működését támogatja, de nem vesz részt az értéktárral kapcsolatos döntéshozatalban.

Az értéktárba vétel menetét a törvény szabályozza. Miután az önkormányzat a PBT-t bízta meg a Pomázi Értéktár gondozásával és a hozzá kapcsolódó feladatok ellátásával, a PBT létrehozott egy Értéktári Bizottságot, ami az értéktári javaslatokat hivatalosan elbírálja. A tagok kiválasztásánál szempont volt, hogy olyan tagok vegyenek részt a munkában, akik eddig is intenzíven foglalkoztak a helyi értékek feltárásával és megÅ‘rzésével, valamint képzettségük, az örökséghez kapcsolódó érdeklÅ‘dési területük lehetÅ‘leg többféle szakmai területet képviseljen.

A bizottság tagjai:

  • Ozorai Magdolna – üzemgazdász, rendszerszervezÅ‘ – elnök

  • dr. Siklódi Csilla – régész, önk. képviselÅ‘

  • Könczöl Dánielné – nyugdíjas tanár

  • Babos RezsÅ‘ – műemlékvédelmi (faanyagvédelmi) szakember, egyetemi oktató

  • Vértes Péter – építész

  • Nagy Géza – gépészmérnök, barlangász

  • állandó külsÅ‘ tagok: dr. Laszlovszky József régész, egyetemi oktató, és BÅ‘hm Éva Irén botanikus

Ezen kívül a bizottság minden egyes értéktári kérdés kapcsán támaszkodik a társaság további tagjainak segítségére, illetve szükség esetén külsÅ‘ szakértÅ‘ket is bevon a munkába.

 

Mi alapján dÅ‘l el, hogy mi kerülhet be az Értéktárba?

​

A válogatásnak több kritériuma is van. ElsÅ‘dleges követelmény, hogy az adott értéknek – legyen az egy híres ember életműve, egy épület, egy szokás stb. – valamilyen formában kötÅ‘dnie kell Pomázhoz, és a kategóriának megfelelÅ‘ területen kimagaslónak, különlegesnek, egyedinek kell lennie. Ahhoz, hogy egy elem az Értéktár része lehessen, szükség van egy részletesen kidolgozott, megfelelÅ‘ indoklással alátámasztott hivatalos javaslatra, amelynek a törvény által elÅ‘írt formai követelményei vannak.

Lényeges, hogy a javasolt érték megfeleljen a Hungarikum törvény Htv. 1. § (1) bekezdés j) pontjának, miszerint

„nemzeti érték:

·    magyar alkotótevékenységhez,

·    termelési kultúrához,

·    tudáshoz,

·    hagyományokhoz,

·    tájhoz és élÅ‘világhoz kapcsolódó,

nemzetünk történelme, valamint a közelmúlt során felhalmozott és megÅ‘rzött minden szellemi és anyagi, természeti, közösségi érték, vagy termék, amely:

ja) hazai szempontból meghatározó jelentÅ‘ségű, így nemzetünk – de legalább egy meghatározott tájegység lakossága – a magyarságra jellemzÅ‘nek és közismertnek fogad el,

jb) jelentÅ‘sen öregbíti hírnevünket, növelheti önbecsülésünket az Európai Unióban és szerte a világon,

jc) hozzájárul új nemzedékek nemzeti hovatartozásának, magyarságtudatának kialakításához, megerÅ‘sítéséhez.”

Egy javaslat csak egy kategóriába sorolható be. Személy nem, de annak életpályája, munkássága lehet javaslat tárgya.

 

Hogyan lehet hozzájárulni az Értéktár munkájához?

​

Szeretnénk, ha a helyi közösség nem csak megismerné Pomáz kultúrtörténeti, természeti kincseit, de aktívan részt is venne a róluk szóló vitában, az el- és megismerésükért, méltó bemutatásukért végzett munkában. Az Értéktár munkáját bárki segíteni tudja új ötlet, új javaslat beadásával, illetve a már folyamatban lévÅ‘, kidolgozás alatt álló javaslatok megvitatásával, kommentálásával, esetleg kiegészítésével.

Szeretnénk, ha a munkafolyamat alatt mindenki láthatná, hogy mi van elÅ‘készületben, és a készülÅ‘félben lévÅ‘ anyagokhoz hozzá lehetne szólni, ezért a hivatalos formába még nem öntött javaslatok is megjelennek az "ElÅ‘készületben" fülön. Ez egyfajta fórumként működik, ahol bárki elmondhatja a véleményét, és leírhatja az adott kulturális vagy egyéb értékhez fűzÅ‘dÅ‘ tapasztalatait, élményeit, illetve jelezheti, ha tudomása szerint egy információ téves, vagy valami fontos adat hiányzik. Fontos tudni, hogy a weboldalra csak abban az esetben kerül fel – és lesz nyilvánossá – egy javaslat, ha a javaslattevÅ‘ ehhez hozzájárul.

A formailag már megfelelÅ‘, kis változtatással a bizottság elé szavazásra bocsátható javaslatok a "Kidolgozott javaslatok" fülön elérhetÅ‘ek. Ezeket is lehet kommentálni, lehet javasolni a kiegészítésüket.

Miután a javaslat eléri végleges formáját, és formális beadására sor kerül, az Értéktár Bizottság szavazásra bocsátja, és jóváhagyja az értéktárba való felvételt vagy rövid indoklással elutasítja a javaslatot.

 

Hogyan lehet új javaslatot beadni?

​

A törvény rendelkezése szerint a helyi önkormányzat közigazgatási területén fellelhetÅ‘, illetve az ott létrehozott nemzeti érték felvételét a települési, tájegységi vagy megyei értéktárba bárki írásban kezdeményezheti, a rendelet által meghatározott formanyomtatvány kitöltésével. A javaslattétel ingyenes. A települési Értéktár Bizottság a hozzá beérkezett javaslatot megvizsgálja, és a megyei, tájegységi vagy települési értéktárak valamelyikébe való felvételérÅ‘l a bizottság a javaslat benyújtását követÅ‘ 90 napon belül dönt, és arról a javaslattevÅ‘t írásban értesíti.

Ugyan bárki tehet javaslatot egy új értéktári elemre, a hivatalos javaslatnak azonban bizonyos formai és tartalmi szempontoknak meg kell felelnie. Ezért a Pomáz Barátai Társaság, mint a helyi értéktárat gondozó szervezet, akár már az elsÅ‘ lépésektÅ‘l kezdve segítséget nyújt a javaslat elÅ‘készítésében és a formai szempontoknak megfelelÅ‘ verzió kidolgozásában. A javaslat formális benyújtása elÅ‘tt, a sikeresség érdekében érdemes kikérni a PBT ill. az Értéktár Bizottság véleményét a javaslatról; így elkerülhetÅ‘, hogy a beadott javaslatot formai hiba vagy véletlen pontatlanság miatt kelljen visszautasítani. Azért is érdemes felvenni a kapcsolatot a PBT-vel, mert elképzelhetÅ‘, hogy ugyanaz, vagy egy nagyon hasonló javaslat már kidolgozás alatt áll, még ha itt a honlapon nincs is még fent.

​

​

bottom of page