top of page

Kategória: Épített környezet
Státusz: elfogadott javaslat, befogadott értéktári elem

A pomázi református templom

A műemlék templom Pomáz város egyik településképileg is meghatározó jelentÅ‘ségű épülete, amely a magyarországi klasszicista építészeti stílus jellegzetes példája. Ez Pomáz és környéke legrégebbi református temploma, amely központi szerepet töltött be a környék protestánsainak életében. Pomáz 18–19. századi nyelvi és etnikai kisebbsége – a református magyarok – ennek a templomnak a védÅ‘szárnyai alatt indultak gyarapodásnak. Építése idején még csak másfélszázan lehettek, de ez volt a környék egyetlen református temploma a többségében katolikus és szerb ortodox lakosságú területen, így ezt tartották hajlékuknak a környezÅ‘ települések szórvány reformátusai.

A pomázi egyházközség alapításáról szóló elsÅ‘ írásos emlék 1783-ból való. Ekkor még nem volt templomuk, az elsÅ‘ istentiszteleteket Pomáz protestáns földesurának, Wattay Pálnak a  kastélyában tartották egy erre a célra rendelt szobában. Majd 1792-ben imaház épült, melyet 1792 és 1819 között közösen használtak a református iskolával.

1814-ben a Wattay família és a haszonbérlÅ‘k templom építésébe kezdtek. A feljegyzések szerint  a „…ttes [tekintetes] famíliának mind nagykovácsi, kalázi, csobánkai  és pomázi jobbágyai vallási különbség nélkül önként segítségül voltak” az építkezésben, vagyis a templom különbözÅ‘ felekezetek összefogásával épült meg. 1819-tÅ‘l az oratóriumot már használatba vették, de a torony nagy anyagi terhek árán, csak 1828-ban készült el. A templomot 1828. október 17-én szentelte fel Báthory Gábor Duna-melléki püspök.

A református közösség szinte a kezdetektÅ‘l saját iskolát tartott fenn. 1901-ig ez volt a település egyetlen magyar tannyelvű oktatási intézménye, mely 1819-ig osztozott az imaházzal az épületen. A templom anyakönyvei 1784 óta vannak vezetve.                                                                                                            

 

A templom utcatorkolatban álló, színvonalas klasszicista épület, melynek külsÅ‘ képe Szilárdffy Zoltán művészettörténész szerint rokon a vele csaknem egyidÅ‘ben épült Kálvin téri református temploméval. ÉpítÅ‘mesterének neve ismeretlen. A harangtorony ablakai és a templomhajó 3-3 mélyített falmezÅ‘ben álló, kÅ‘keretes, szegmentíves ablaka eredeti formáját Å‘rzi. A HÅ‘sök tere felé nézÅ‘ falán középtengelyben álló, kÅ‘keretes bejárati kapu ma is eredeti szárnyakkal és bronz szerelvénnyel, középtornyos falpilléren nyugvó timpanonnal, a bejárat fölött kosáríves ablakkal, a kÅ‘párkányon egy-egy kÅ‘vázával látható. A tornyon körben négy, félkörben záródó harangablak van.  A korabeli feljegyzések szerint nyolc élű bádogsisakjának „csillogó gombjába  könnyen beleférne ’egy  kila’ [25 kg] búza”. Nyeregtetejének héjazatát többször cserélték a tatarozások során; 2001 óta cseréptetÅ‘s.

A templombelsÅ‘be vezetÅ‘ csehboltozatos térbÅ‘l lépcsÅ‘ visz a mellvédes karzatra. Három kosárív nyílik a templomtérbe, melyet három falpillér támaszt meg. A kÅ‘ szószék, fehérre festett és aranyozott hangvetÅ‘vel, fönt nyitott koronával, a református templomokra jellemzÅ‘ parasztbarokk stílusban épült. A szószék egyedi dísze az alábbi, 18. századra datálható nyolc soros Igevers, mely a templombelsÅ‘ hangulatát nagyban meghatározza:

     „Ez hely Isten háza, Menyország Kapuja,

     Hol zeng Szent Nevének örök Halleluja.

     Ha hát szent Szinedet Isten! itt láthatjuk,

     Szívünk Áldozatit elÅ‘dbe hozhatjuk:

     Itt tÅ‘led nyerhetÅ‘ sok századok mulva,

     Imád hivÅ‘ Néped arczra leborulva.

     Itt keresünk Uram Mi is meg Tégedet,

     Kérünk Hallgassad meg KönyörgÅ‘ Néped”                                                           

A pomázi templom díszítésének ez a módja az erdélyi református templomokkal mutat rokonságot, ahol több templomnak a falán, vagy a szószékén szinte szó szerint ugyanez az Igevers olvasható. Pomázon egy idÅ‘ben meszelés, majd függöny fedte.

A templom mennyezete sík, az Úrasztala faragott kÅ‘lábon álló, kÅ‘ asztal. A szószék két oldalán klasszicizáló festett fapadok állnak: a Mózes-szék és az énekes pad. A padozat helyi mesterek munkája. A szószék koronáját Czurmühl Kálmán pomázi mester készítette. A templom orgonája közadakozásból épült 1898/99-ben, Szalay László székesfehérvári orgonaépítÅ‘ mester műhelyében: 5 regiszteres, egy manuálos, 1964 óta elektromos meghajtású.

A templom 30 méter magas tornyában ma 2 harang lakik. A 304,5 kg súlyú, H hangú, SárkányölÅ‘ Szent Györgyöt ábrázoló HÅ‘sök harangját 1926-ban, az elsÅ‘ világháborúban elesett hÅ‘sök emlékére öntették a templom korábbi harangjainak értékesítésébÅ‘l, Schlezák László budai műhelyében. Az ugyanekkor öntetett 76,5 kg súlyú, G hangú kisharang felirata: „Isten dicsÅ‘ségére közadakozásból öntette a pomázi Református Egyház”. Harmadik harangja, a Béke harangja az elsÅ‘ világháborúban hadi célra elvitt harang pótlására szolgált és 1944-ben hasonló sorsra jutott.   

A templom kegytárgyai:

  • Feliratos úrvacsorai kehely aranyozott ezüstbÅ‘l (1806)

  • Ezüst úrvacsorai kehely, feliratos (1874)

  • Kenyérosztó ezüst tálca (1914)

  • Ón úrvacsorai kanna (18. század)

  • Ezüst fedelű porcelán keresztelÅ‘ kancsó (1855)

  • Rézkarcos bibliaillusztrációk 1810-bÅ‘l

  • Indiai hímzésű úrasztala terítÅ‘ (1894)

 

A református közösség tagjait mindvégig a pomázi református temetÅ‘ben temették el. A Luppa utcai oldalon a templom kertjében a régi sírkövekbÅ‘l kialakítottak egy emlékhelyet; az így létrejött cintérium a Reformáció 500 éves évfordulója alkalmából állított kopjafát szegélyezi.

A református temetÅ‘ben többek között Takách Mihály, GÅ‘böl László és Mares István 1848-as honvédek sírjai és a templom öt korábbi lelkészének (Nagytiszteletű GÅ‘böl Gáspár, S. Kovács Dániel, Paczolay Péter, Demeter József és Pap László) hamvai pihennek.

​

A javaslatot beadja: Könczöl Dánielné.

Zatykó Imre munkássága: Research

Szeretne hozzászólni, esetleg saját anyaga, fotója van, amit szeretne másokkal is megosztani? Keresse fel a témával kapcsolatos beszélgetést a Fórumban!

bottom of page