top of page

Kategória: Kulturális örökség
Státusz: elfogadott javaslat, befogadott értéktári elem

Szilárdfyné Szalai Margit
iparművész életútja

Szilárdfyné Szalai Margit (1902-1989) pomázi családi gyökerei 1876-ig nyúlnak vissza, amikor anyai nagyapja, Osztroluczky Pál, a Teleki uradalom gazdatisztjeként került a községbe és itt családot alapított. Unokája, Margit 1902. január 26-án született. Apja Szalai Vilmos, anyja Osztroluczky Ilona.

A boldog békeidÅ‘s gyermekkor után életét végigkísérték a tragikus történelmi események – két világháború, Trianon, gazdasági válság, 1956 – és a nélkülözés. Bár avatott művészként méltatlanul és igaztalanul mellÅ‘zték kora hivatalosai, méltósággal, lelki tartással viselte a nehézségeket.

Művészi tehetségét apai Å‘seitÅ‘l örökölte. Apja a felvidéki Selmecbánya szülötte, aki már a középiskolásan kitűnÅ‘en rajzolt. Apai nagyapja Szalai (Szládek) Sámuel aranyműves nevét a hazai és szlovákiai ötvösművészet története jegyzi. Selmecbánya bányavárosként vasművességérÅ‘l is nevezetes volt. A kislány Margitnak tehát volt honnan örökölni megfigyelÅ‘képességét, kifinomult művészi érzékét és tehetségét. Már négyéves gyermekként szívesen rajzolt. Általános iskolai tanulmányait Pomázon végezte. Ezt követÅ‘en a szentendrei polgári iskolába került, ahol Péczely Antal tanítványa volt. 1917-ben felvették az Országos Magyar Iparművészeti Iskolára, ahol grafikai szakon Helbing Ferenc, Haranghy JenÅ‘ és Udvary Géza jeles tanárok tanítványa volt. Öt év után szakoklevelet kapott. (ElsÅ‘ évben többek közt évfolyamtársa volt Jeges ErnÅ‘, kinek egyik munkáját a pomáziak a katolikus templom freskóin megcsodálhatják.) 1922-ben a grafikai oklevél megszerzése után még egy évre visszament mesternövendéknek.

Eközben Magyarország történelmének igen nehéz napjait élte: I. világháború, Tanácsköztársaság, majd a trianoni döntés, mely a Szalai családot is is szétszakította.

ElsÅ‘ munkahelye a kispesti porcelángyár volt, ahol Ligeti Miklós, az Anonymus szobor művésze vezette a műhelyt. 1929-ben Szalai Margit már saját égetett porcelánjaival szerepelt az Országos iparművészeti és háziipari kiállításon. ElismerÅ‘ kritikát, dicsérÅ‘ sajtóvisszhangot váltottak ki teljesen egyéni művei, melyekbÅ‘l már akkor maga az Iparművészeti Múzeum vásárolt.

1929-es világválság idején Helbing Ferenc jóvoltából intézeti grafikusként dolgozott egy gyógypedagógiai intézetben, aminek műhelyében kerámiát festett, szÅ‘nyegeket tervezett.

Az 1930-as évek a családalapítás, az otthon alkotás évei voltak. A maga teremtette mesevilág színesebbé vált gyermekeinek készült alkotásokkal, akvarellekkel. Házassága rövid életű volt. A háború és az azt követÅ‘ gazdasági helyzet a nyomor szélére taszított sokakat, így Å‘ket is. Se anyag, se munka nem volt, csupán kézműves karácsonyi díszek és apró fajátékok biztosítottak nagyon szerény jövedelmet a családnak.

1948-ban a Szentendrén rendezett centenáriumi kiállítás az újjáépítés lendületében még utoljára felsorakoztatta a környék alkotóit, ám ezután bekövetkezett a négy évtizedes elhallgattatás. 1952-tÅ‘l 1963-ig a Ruházati bolt dekorációs részlege és alkalmi – többek közt egyházi – megbízások biztosították a család szerény megélhetését.

Munkásságáról Szalai Margit így vallott: „nyugdíjasként sok akvarellt festettem Selmecbányáról …. Közben megváltozott a stílusom. Ifjúként részletes ornamentális kifejezésmódom felváltotta változatos színekben megjelenÅ‘ könnyed és érettebb kompozíció igénye. Egy kicsit a mesébÅ‘l a valósághoz fordultam, ám úgy, hogy abban kifejezÅ‘djék a természet, az élet egysége. Kiállításokhoz nem jutottam…. Mindennapos gondjaim megakadályoztak ebben. AprócseprÅ‘ iparművészeti munkákkal is foglalkoztam. Néhány évig ecsettel plakátokat írtam.”

Fia, dr. Szilárdfy Zoltán művészettörténész így ír édesanyja munkásságáról a munkásságát bemutató 1998-as kiállításon: „A kiállítás képeit és tárgyait úgy válogattam össze, hogy […] azokból ablak nyíljék arra a színes álomvilágra, amely nyolc évtizeden át édesanyám természetszeretetét tükrözte. Lelkületét a gyermekek, a növények és állatvilág, ezek közül is a madarak iránti rajongó szeretet, továbbá az emberek s az általuk alkotott műemlékek megbecsülése jellemezte. […] Dokumentatív jelentÅ‘ségűek a régi Pomáznak mára már elpusztult, illetve megváltoztatott épületei, tájai a látképeken… […] A képek fontos csoportja a meseillusztrációk sora. Ide tartoznak a Júlia szép leány székely népballada fametszete csakúgy, mint az Isten rabjait illusztráló tollrajzok. EzekbÅ‘l kiemelem az 1920. karácsonyára pomázi nagyszüleinek készített Trianon allegóriát. KitűnÅ‘ek […] csendéletei, valamint karaktert eltaláló portréi. Itt jegyzem meg, hogy sohasem másolt. Egész élete során elve volt a természet után vagy fejbÅ‘l, fantáziából alkotás, mivel csak azt tekintette eredetinek és hitelesnek. Az art deco művészi irányzatában az officina-műhelyszemlélet dominált.”

Szilárdfyné Szalai Margit 87 évesen fejezte be munkás életét. Emlékét sok pomázi szívében Å‘rzi. VégsÅ‘ nyughelye a pomázi temetÅ‘ családi sírkertjében található.

 

A javaslatot beadja: Ozorai Magdolna.

Zatykó Imre munkássága: Research
Zatykó Imre munkássága: Gallery

Szeretne hozzászólni, esetleg saját anyaga, fotója van, amit szeretne másokkal is megosztani? Keresse fel a témával kapcsolatos beszélgetést a Fórumban!

bottom of page