top of page

Kategória: Kulturális örökség

Státusz: elfogadott javaslat, befogadott értéktári elem

confirm-accept-web-icon-correct-1174801.

XVI. századi pasztofórium töredék

A török hódoltság után a reneszánsz tárgyi emlékek zöme csak töredékekben maradt ránk.
Ezért is különösen értékes számunkra az a néhány pasztofórium, amely úgyszólván érintetlenül vészelte át évszázadok viharait. 
A pasztofórium eredetileg az ókeresztény templom szentélyéből nyíló fülke volt, ahol az oltáriszentséget őrizték; ebből fejlődött ki a szentségház, amelyet tabernákulumnak is neveznek, s amelyet egyre díszesebb keretbe foglaltak.
A Wattay kastély tatarozásánál egy ilyen pasztofórium fehér márvány szemöldökkövére bukkantak, amely nagy valószínűséggel a Klissza dombon lévő romterületről származik, ahol mai tudásunk szerint többek közt templom is volt.
A kastély falából előkerült faragott kövön a következő felírás látható: »Qvi manducat ex hoc pane, vivet in eternum. 1519«. (Aki ebből a kenyérből eszik, örökké él 1519.) Az évszám jelentős
bizonyíték.


Magyarország régészeti topográfiája így ír róla:
„A fülke félkörívvel zárult, az ív két oldalán egy-egy akantuszleveles, levélcsokros, abakusznál rozettás pilaszterfő van, melyekre kiugró tagolt párkány támaszkodik. A fejezetek és a záróív között egy-egy bronz(?) rozetta (csak a helyük és a csapjuk maradt fenn) díszítette a szemöldökkövet. A párkány fölött kétsoros keret nélküli felirat található: QVI MANDVCAT EX HOC PANE /VIVET IN ETERNVM 1 5 1 9 – a feliratot szív alakú levél zárja.”

A töredék a római katolikus egyház tulajdonában van s évtizedekkel ezelőtt megjárta a schallaburgi reneszánsz kiállítást is. Ez a laikus számára jelentéktelennek tűnő töredék magára vonta a világ e korszakot kutató tudósainak a figyelmét is. Ezt az igen értékes kőemléket feltaláláskor a katolikus templom kerítésfalába építették be, a szabadtéri oltár részeként, - ahol azonban ki volt téve az időjárás és légszennyezés viszontagságainak. Ezért Pásthy Antal c. kanonok, akkori plébános a plébániakert kis oldalkápolnájába, a Szent-Orbán kápolnába az oltár fölé helyeztette, ahol ma is megtekinthető.

A javaslatot beadja: Ozorai Magdolna

    • Facebook
    • YouTube
    OH-Logo-rect-darkblue-500.png
    200px-Flag_of_Europe.svg_.png

    This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 776766. The sole responsibility for the content of this publication lies with the authors. It does not necessarily represent the opinion of the European Union. Neither the EASME nor the European Commission is responsible for any use that may be made of the information contained therein.

    bottom of page